اصول اخلاقی انتشار مقاله

 

اصول اخلاقی انتشار مقاله

 نویسنده  و افراد فعال در نشریه (سردبیر مجله، اعضای هیئت تحریریه، مدیرداخلی ویراستار و ناشر) می بایست قوانین و منشور اخلاقی  نشریه را قبول کرده و  در آن به توافق رسیده باشند .

این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار(COPE) می باشد و ازآیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب درآثارعلمی پیروی می نماید.

منشور اخلاقی در COPE ، راهنمای نویسندگان و عوامل فعال در نشریات است. اگر چه این نشریه هنوز به عضویت کمیته بین المللی اخلاق در انتشارات (COPE) در نیامده است ولی از راهنمایی آنها در این حرکت ارزشمند مدد جسته و خود را متعهد به اصول آن می داند. مشروح اصول کمیته بین المللی اخلاق نشر در آدرس روبرو در دسترس است:   http://publicationethics.org

برای مشاهده نمودار کمیته اخلاق انتشار «COPE» به زبان فارسی روی تصویر زیر کلیک کنید.

 تصمیم‌گیری‌های نشر و چاپ

قوانین حق تکثیر و اقتباس از سایر آثار ادبی می بایست توسط نشریه رعایت شده و حق افراد در هنگام انتشار محفوظ باشد.

این نشریه حق چاپ (Copyright) را برای نویسندگان محفوظ می داند.

این نشریه حق انتشار (Publishing right) را برای نویسندگان محفوظ می داند.

تصمیم‌گیری منصفانه درباره مقالات

تصمیم گیری درباره مقالات در هر مرحله ای بدون توجه به نژاد، جنسیت ، گرایش جنسی ، باورهای مذهبی ، قومی، شهروندی، و یا فلسفه سیاسی نویسندگان انجام شود
  
محرمانه بودن اطلاعات

اطلاعات شخصی نویسندگان مقالات برای تمامی افرادی که به  آن دسترسی دارند مانند سردبیر، اعضای هیات تحریریه و مدیر داخلی و اجرایی نشریه و سایر عوامل فعال (غیر از نویسنده مربوطه) مانند داوران، مشاوران ، ویراستار و ناشر امانتدار می بایست کاملاً محرمانه بوده و در هر زمانی از آن محافظت شود.

رعایت منافع اشخاص

امکان استفاده از نتایج تحقیقات سایرین می بایست با ارجاع دهی و اجازه کتبی و صریح از نویسنده  انجام شود  

 1. مقالات یا بخشی از آن نباید در هیچ مجله‌ای در داخل یا خارج از کشور به طور هم ‌زمان ارسال شده باشد.
 2. مقالات ارسالی باید در زمینه­ تخصصی مجله و حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان محترم باشد.
 3. مجله در رد یا قبول، ویرایش، تلخیص یا اصلاح مقاله­ های دریافتی آزاد است.
 4. اصلاح و خلاصه کردن مطالب با نظر نویسندگان انجام می شود و مسئولیت صحت محتوای مقالات به عهده نویسندگان است. نویسنده‌، مسئول محتوای علمی و فنی مقاله است و چاپ مقاله به معنی تأیید مطالب آن توسط مجله نیست.
 5. اصل مقاله‌های رد شده یا انصراف داده شده پس از شش ماه از آرشیو مجله خارج خواهد شد و مجله هیچگونه مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.
 6. مقاله ارسال شده به مجله، تا زمان انتشار به عنوان امانت نزد دفتر مجله خواهد بود.

 

وظایف سردبیر:

 1. هدایت و نظارت بر سیاستهای نشریه
 2. اطمینان از صحت، دقت و رعایت انصاف در داوری آثار
 3. ارزیابی مقالات دریافتی بدون دخالت نظر شخصی و محتوای فکری خود، همچنین عدم توجه به نژاد، جنسیت، گرایش جنسی، باورهای مذهبی، قومی، شهروندی یا گرایشات سیاسی
 4. تلاش فعالانه در راستای بهبود کیفیت مجله
 5. تصمیم گیری در خصوص انتشار مقالات ارسال شده به مجله
 6. بررسی مقالات از نظر همگام بودن با سیاست های هیت تحریریه مجله و مقید بودن به قوانین تصویب شده
 7. سردبیر نمی تواند موارد منتشر نشده در مقاله های ارسالی را بدون اجازه کتبی از نویسنده آن، استفاده کند.

 

وظایف داوران :

 1. تمامی اطلاعات موجود در مقالات می بایست برای داور محرمانه تلقی شود.
 2. داوری مقالات می بایست بر اساس مستندات علمی و استدلال کافی باشد و با وضوح و روشنی بیان شود و از اعلام نظر سلیقه ایی و شخصی درداوری مقالات خودداری شود.
 3. داور باید توجه سردبیر را به هرگونه تشابه قابل توجه و یا همپوشانی بین مقاله های در دست بررسی و یا هر مقاله چاپ شده دیگر که از آناطلاع دارد جلب کند.
 4. اطلاعات ویژه و یا ایده های بدست آمده در هنگام داوری باید مخفی نگه داشته شود و نباید برای منفعت شخصی از آن استفاده شود.
 5. هر داوری که احساس کند فاقد صلاحیت لازم برای بررسی یک اثر پژوهشی است به هردلیلی اعم از نبودن موضوع مقاله در حوزه کاری و یاطولانی شدن پروسه داوری به دلیل کمبود وقت یا عدم دسترسی به امکانات کافی و  ... باید سردبیر را مطلع نموده و از روند بررسی مقاله انصراف دهد.
 6. توجه به منابع استفاده شده در مقاله از دیگر وظایف داوران است، کلیه تحقیقات، موضوعات و نقل قول هایی که در مقاله استفاده شده است می بایست با ارجاع دهی کامل در کتابنامه همراه باشد.
 7. داوران، مقالاتی که منافع اشخاص، موسسات و شرکت های خاصی به وسیله آن حاصل می شود و یا روابط شخصی در آن مشاهده می شود را نمی بایست برای داوری قبول کنند.

 

وظایف نویسندگان :

 1. نویسنده اصلی مقاله بایست نسبت به وجود نام و اطلاعات تمامی نویسندگان و عدم وجود نامی غیر از نویسندگان مقاله اطمینان حاصل کند. همچنین کلیه نویسندگان مقاله را مطالعه و نسبت به ارائه آن به توافق رسیده باشند.
 2. نویسندگان مقاله‌ها را به صورت علمی، منسجم، و مطابق استاندارد نشریات آماده کنند. روش به کار رفته در مقاله با دقت و عینی انجام گرفته و داده‌ها به صورت صحیح گزارش شود. از طریق ارجاع‌دهی کامل، حقوق سایر اشخاص در مقاله رعایت شود. از ابراز موضوعات حساس و غیراخلاقی، سلیقه‌ای و شخصی، نژادی و دینی و اطلاعات جعلی و نادرست و ترجمه از آثار دیگران بدون ذکر عنوان در مقاله خودداری شود.
 3. در صورت نیازاز نویسنده خواسته می‌شودداده‌های خام، مصاحبه‌ها یا پرسشنامه‌ها و سایر ابزارهای به کار رفته در تحقیق را ارائه  و معرفی نماید. دسترسی عمومی به این اطلاعات ( سازگار با بیانیه ALPSP –STM) به بهبود کار مقالات کمک می نماید.
 4. مقالات ارائه شده توسط نویسندگان بایست کار خود نویسنده ارائه کننده مقاله بوده و هر گونه استفاده از تحقیقات سایر افراد با ذکر منبع در مقاله آورده شود.
 5. ارائه همزمان یک مقاله به چند نشریه و یا مقالات منتشر شده و یا پذیرش شده به سایر نشریات خلاف قوانین است.
 6. ارجاع دهی شامل ذکر کلیه کتاب ها، نشریات و پایگاه های اینترنتی و سایر تحقیقات اشخاص در کتابنامه است.
 7. نویسندگان می بایست کلیه پشتیبان ها مالی مقاله خود را نیز معرفی نمایند.
 8. هر گونه خطراتی که به واسطه تحقیق هر نویسنده، متوجه انسان ها و یا سایر موجود می شود بایست به وضوح در مقاله ذکر شده باشد.
 9. نویسنده در هر زمانی که متوجه هر گونه خطا و بی‌دقتی در مقاله خود شود نشریه را در جریان آن قرار داده، نسبت به اصلاح آن اقدام یا مقاله را باز پس گیرد.